Amerikan Futbolu Topu Özellikleri Nelerdir?

0

Amerikan Futbolu topunun, oyuna özel bir yapısı bulunur. Daha iyi ileriye fırlatılabilmesi için yapılan sivri ucu ve dikiş bölümleri, oynanış mantığına uygun olarakta düzenlenir. Amerikan Futbolu topu özellikleri nelerdir hususuna genelde ragbi ile bir takım kıyaslamaların yapıldığı da unutulmamalıdır.

Bu topun genel yapısı, ileri fırlatılmasını sağlayan ve mermiye benzeyen yapısından kaynaklanır. Bu sayede dikişlerden tutulduğunda havayı yaran etkisi ile ileriye doğru istenildiği hızda atılabilmektedir. Ayrıca;

  • Kabarık dikişlerinden yapılmaktadır böylece topun dokusu daha el ile kullanılmaya hazır hale getirir
  • Dış kısmı deri kaplamadır.
  • Oyun kurucunun top üzerinde yer alan dikişleri elleriyle kavrayarak, ileriye daha spiral bir şekilde atmasına olanak verir
  • Topun gidiş açışı doğrudan ön kısımdan kendi etrafında sağ ve sola çık kaymadan doğru bir açı ile gitmesi için tasarımı da bulunur

Buradaki temel süreç, topun daha iyi atılması, ileriye gitmesi ve atıldığı noktada gitmesi noktasındaki temel etkenleri barındırır. Bu açıdan Amerikan Futbolunun sahip olduğu özellikler, oyun kurucunun hücumdaki oyunculara daha etkin bir pas atma olanağını da kapsamaktadır.

Ragbi ile Amerikan Futbolu Topu Arasında Ne Fark Var?: Ragbi toplarının daha yuvarlak olması ve hacimsel olarak büyük oluşları el ile kavranmayı güçleştiren bir faktörü barındırır. Fakat Amerikan Futbolu topu doğrudan el ile rahatlıkla kavranabilirken, topa hakim olma ve kullanma etkilerinin de yine yoğunlukta olduğu görülmektedir.

Amerikan Futbolu Topuna Göre Şekillenen Neutral Zone

Bu oyun düzeni geçerli olduğunda, top hakem tarafından yerleştirildiği yerden oyunun başlaması halidir. Hakem topun oyun için hazır olduğunu belirtmesinin ardından topun her iki uç noktası baz alınır. Ardından yatay eksenden geçen soyut çizgiler yani LOS (Line of Scrimmage) sistemi uygulanmaktadır. Uç noktalar arasındaki her iki saha kenar çizgilerine kadar olan bölgeye Neutral Zone –NZ denmektedir. Oyuna başlama sırasında her iki takımda topa göre düzenlenen bölgenin dışında durması ve kendi alanlarında bulunmaları gerekiyor.

Amerikan Futbolu topu özellikleri nelerdir için hem topun genel özellikleri hem de oyunda topun baz alınarak belirli bir bölgeyi kapsadığını görmekteyiz. Oyunun daha iyi anlaşılması için tüm kavram ve terimlerin bilinmesi gerekiyor.