Amerikan Futbolu Tarihçesi

0

Oyunun belirli bir kökü vardır ve zamanla bu gelişerek günümüze kadar ulaşmıştır. Amerikan Futbolu tarihçesi ele alındığında, genelde futbolun doğum tarihi olarak 6 Kasım 1869 senelerine dayanan bir geçmiş vardır. Burada iki farklı üniversite olan Rutgers ile Princeton takımları ilk futbol oyunları için buluştular. O dönemde modern Amerikan Futbolundan ziyade ragbiyi daha fazla andıran bir oyun formatına sahipti.

Sürekli olarak zaman içerisinde kural değişmeleri, yeni eklemeler ve oyun metotları düzenlenmiştir. Ayrıca oyuncuların güvenliğini arttırmak için zamanında tedbirler alınmış ve sakatlanmalarında bu sayede önüne geçilmek istenmiştir. 1873 yılında ise Columbia, Princeton, Rufgers ile Yale Üniversitelerinden temsilciler oyuna belirli bir düzen getirmek için New York’ta buluştular. Bu dört takım Intercollegiate Futbol Birliği IFA’yı kurdu. Ardından her takımda 15 oyuncu olmasına karar verildi.

Rugby Oyun Formatından Amerikan Futboluna Geçiş Dönemi

Yale’de bulunan antrenör olan Walter Camp, oyuncu sayısını 11’e düşürülmesi talebiyle bugünkü Amerikan Futbolunun temellerini ciddi derece atılmış oldu. Rugby oyun tarzı yerini burada Amerikan Futboluna bırakarak son ciddi önemli atılımlarında sağlandığı görülmektedir. Ayrıca IFA Komitesi, oyuncu sayısını 15’den 11’e indirmesinin yanı sıra, oyun alanının büyüklüğünü de değiştirdi. Ardından 1882 yılında ise Camd’de iniş sistemi düzenini tanıtarak, oyun üzerinde yeni geliştirmeler sağlandı. 1906 senesinde geçerli olan mesafe 10 metre olarak değişmiş ve dördüncü aşağı ise 1912 senesinde eklenmiştir.

Yaralanmaların ve Sakatlanmaların Artması: Son kurallar uygulandıktan sonra oyunda var olan ciddi sert müdahaleler ve yaşanan sakatlıklar yeni önlemlerin alınmasına neden olmuştur. Özellikle 180 oyuncunun ciddi sakatlıklar geçilmesi ve 18 kişi için ölüm raporunun çıkması işin ciddiyetini göstermektedir.

Alınan Tedbirler ve NCAA’nın Kurulması: Yaşanan ölümler ve sakatlanmaların ardından 1905 senesinde Cumhurbaşkanı Theodore Roosevelt, geçerli olan takımların toplanarak bir komite kurmasını istedi. Komite 7 üyeden oluşmuş ve NCAA adını almıştır. Komite topun yeniden oluşturulmasını sağlamış ve daha alanında açık bir oyun modeline geçilmiştir. Ayrıca sert müdahale ve sakatlıklara neden olacak eylemleri de yasaklanmıştır. Yasaklananlar arasında top taşıyan kişinin ekip arkadaşları, karşı rakibin kollarını kilitlemesi olayı da yasaklanmıştır. Tüm bunlar Amerikan Futbolu tarihçesi için temel kökleri barındıran etkenlerdir.