Amerikan Futbolu Puanlama Sistemi Nasıl İşler?

0

Amerikan Futbolu oyunu ülkemizde karşımıza çok fazla çıkmayan oyunlardır. Bu nedenle kurallarına hakim olmamız ve nasıl oynandığını bilmemiz pek mümkün olmaz. Ancak Amerikan Futbolu oynamak isteyen ya da Amerikan Futbolu izlemek isteyen spor severler bu oyunun detaylı kurallarına ulaşmak ve nasıl oynandığını öğrenmek isteyebilir. Amerikan Futbolu puanlama sistemi nasıl işler sorusu da bu nedenle çok sık sorulmaktadır. Öncelikle bu oyunların nasıl oynandığını bilmeli ve sonrasında para kazanmak isterseniz Amerikan Futbolu alanında bahis yapmalısınız.

Amerikan Futbolu Takım Sayı ve Süreleri Nasıldır? 

Amerikan Futbolu oynayacağınız zaman sahaya çıkan 11 kişi olduğunu ve iki takım halinde yarışıldığını bilmeniz gerekir. Ancak genel olarak takımlardaki oyuncu sayısı 53 olarak geçer. 53 oyuncudan 19’u savunma, 19’u da hücum oyuncusudur. Kalan 15 kişi de özel takım oyuncusu olarak adlandırılmaktadır. Amerikan Futbolunda oyun süresi de 15 dakikalık 4 periyottan oluşur. Yani toplamda 60 dakikalık sürenin sonunda maç bitmiş olur ve en çok sayıyı yapan takım macı kazanır.

En Yüksek Puanı Öğrenin 

Amerikan Futbolu oyununda en yüksek puanlamaya sahip pozisyon touch down olarak geçmektedir. Puanlama sistemindeki en yüksek sayı bu pozisyona aittir ve bunu başarıyla gerçekleştiren takım 6 sayı kazanmış olacaktır. Sayıyı gerçekleştirebilmeniz için rakip takımın end zone denilen bölgesine elinizde topla geçmiş olmanız gerekecektir. Kısacası TD olarak adlandırılan bu sayı maçlarda adeta bir görsel şölen yaratır.

Field Goal ve Safety Puanları  Nedir?

  • Field goal 3 sayı olarak geçmektedir
  • Safety 2 sayı olarak geçmektedir

Öncelikle field goal sayısını anlatmak gerekirse eğer ilk 3 hakkınızda first down yapamamışsanız ve 10 yard mesafe ilerleyememiş olursanız o zaman bu oyunu deneyerek 3 sayı almak isteyebilirsiniz. Bir diğer sayı alma yöntemi olan safety için de 2 sayıdan bahsetmiştik. Bunun da savunma takımının aldığı bir sayı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak en avantajlı oyun az önce de söylediğimiz touchdown olmaktadır. Amerikan Futbolu puanlama sistemi nasıl işler sorusu içerisinde en yüksek puan da buna aittir.