Amerikan Futbolu Oyuncuları Ne Kadar Para Kazanmaktadır?

0

Genel anlamda dünyanın en değerli ve bütçesi fazla olan takımları içerisinde Amerikan Futboluna konu olan takımlar üzerinden çıkmaktadır. Özellikle de Dünyanın En Değerli 50 Spor Kulüpleri arasında ilk zirveyi bu takımların alması da önemli bir konu. Özellikle de Amerikan Futbol Liginin NFL’de Dallas Cowboys’un genelde zirveyi alması ve ardından gelen Amerikalıların Soccer adını verdikleri (bizim bildiğimiz futbol terimi) Real Madrid ve Barcelona gibi takımlar, Amerikan Futbolu takımlarının bütçesini ve oyuncuların ne kadarlık bir paraya oynadığını da göstere faktörler arasındadır.

Amerikan Futbolcuları Ne Kadar Kazanıyorlar?

Genelde belirtilen rakamlar bir oyuncu için yıllık 1 milyonu bulabilmesidir.  Kazanç miktarları ve yapılan anlaşmalar sadece bir oyuncunun yıllık milyon dolarları kazanmaıs buradaki en temel faktörler arasında. Özelikle de oyuncunun ciddi bir kitlesinin olması, talep edilmesi, iyi oynaması ve Amerikan Futbolunda yıldız olması, elde ettiği kazanç miktarını da doğrudan yükselten faktörler arasında. Amerikan Futbolu oyuncuları ne kadar para kazanmaktadır sorusuna baktığımızda;

  • Drew Brees 2 yıllık sözleşmeyi 50.000.000 dolara anlaşmasından sadece imza bonusu için 10.500.000 dolar alması ve ortalama maaşının 25.000.000 miktarı bulması bunun en net örneklerinden bir tanesidir. Oyucunun genel haline bakıldığında ise geçen yıllara göre değerinin yükslediği de anlaşılmaktadır.
  • Aaron Rodgers ise, Green Bay Packers ile yaptığı 5 yıllık söyleşmese 110.000.000 $’lık anlaşmaya imza atmıştır. Var olan imza bonusu miktarı 33.250.000 $ iken, 2019 yıllarına gelindiğinde ise ilk maaşı doğrudan 19.800.000 dolar olacağı da aktarılan detaylar arasında. Genelde ortama maaşının ise 22.000.000 $ olacağını görmekteyiz.
  • Joe Flacco ise Baltimore Revenge ile anlaşma sağlamıştır. Yaptığı anlaşmada yıllık ortalama kazancının 13.133.333 olduğu belirtilir. Ayrıca yapılan 3 yıllık sözleşmesinde ise 66.400.000 $’lık anlaşmaya imza attığı da aktarılan detaylar arasında.

Görüldüğü üzere Amerikan Futbolu oyuncuları ne kadar para kazanmaktadır sorusuna verilebilecek genel yanıtlar bu şekildedir. Yapılan yıllık ya da uzun süreli sözleşmelerde, imza vuruşu ve bir takım farklı ücretlendirmeler dahil edilerek, ciddi paralar kazanmakta olduklarını eklemek mümkündür.