Amerikan Futbolu Kuralları Nelerdir?

0

Amerikan Futbolu, kendine özgü kuralları barındıran ve belirli bir oynayış biçimine sahip spor dalıdır. Her iki takım 11 kişiden oluşur ve oyun alanı uzunluğu 120 yard olan ve 53 yard genişliğe sahip olan bir saha üzerinde oyun oynanmaktadır. Amerikan Futbolu kuralları nelerdir diye bakıldığında pek çok terim, hata ve faullerin ön plana çıktığını eklemekte mümkün olmaktadır. Ayrıca saha alanı, 50’den başlayarak 10’a doğru numaralandırılmış enine hazırlanan çizgiler üzerinden oynanmaktadır. Her bir çizgi, atak takımı denilen oyunculara puan çizgisine olan uzaklığını ise yard olarak temsil etmektedir.

Amerikan Futbolunda Oyuncu Düzeni

Oyuncuların belirli isimleri ve görevleri vardır. Bu özellikle de Amerikan Futbolu içerisinde önemli bir konuyu barındırır.

Atak Takımı: Burada isimlendirilen oyuncu düzenlerinde Fullback, Line(guard, tackle, center), Tightend, Receiver, Quarterback ile oluşmaktadır.

Savunma Takımı: Line back, Free Safety, Strong Safety, Line (left ve right end ile tackle) olarak yer alır.

Amerikan Futbolu Oyuna Başlama

Oyun genel anlamda para atışı sonucuna göre başlanmaktadır. 35. yardında duran topa ayak ile vurulan vuruş, topun rakibe ulaştırılmasıyla başlamaktadır. Vuruş ise para atışında kaybeden takım tarafından yapılır. Ardından para atışını elde eden takım topla ilerleme yani hücum yapma hakkını kazanmaktadır. Buna ise kick-off denmektedir.

Bunun ardından ise topun son çizgiyi geçtikten sonra dışarı çıkmasıyla hücum takımının olduğu 20. Yarda top yerleştirilir ve oyuna başlanır. Eğer ki top saha kenarından çıkarsa, hücum takımının isteği üzerine ya atış tekrarlanır ya da 20. yarddan devam eder. Devamında ise eğer ki top rakibin eline geçerse, o topu alan oyuncu düşürülene kadar ilerlemeye devam eder. Düştüğü yerden ise oyun tekrar başlar. Fakat topa sahip olan kişi End Zone alanı içerisinde bulunmuşsa oyun 20. Yarddan başlamaktadır.

Amerikan Futbolunda Bazı Terimler

Doğrudan Amerikan Futbolu kuralları nelerdir diye bakıldığında pek çok ayrıntı yer alır. Bunlar arasında bazı terimlere bakıldığında;

Bloklama: Bir oyuncunun karşı rakibi vücudunu kullanarak engellenmesi durumudur. Defans ve hücum oyuncuları rakibine blok koyabilmektedir.

Holding: Bir oyuncunun, rakibi olan oyuncuyu tutarak, gitmek istediği yere gitmesini engellemesi kural dışıdır. Bu yüzden Holding-Tutmak adında bir ceza verilir. Bu yüzden blok sırasında eller kapalı olmalı ve tutmadığı belli olacak şekilde kendini göstermelidir.

Intentionel Facemask: Oyuncunun bilinçli bir şekilde rakibi olan oyucunun kaskından tutması ya da çekmesi durumudur. Ağır cezası vardır.