Amerikan Futbolu Hakemliği Nasıl Olur?

0

Amerikan futbolunda hakemlik ciddi bir husus olmasına karşın, en fazla kural ihlalinin gerçekleşmekte olduğu spor dalları arasında Amerikan Futbolu da yer alır. Bu yüzden oyunun bütünü ile kontrol edilmesi ve oyuncularının tertip edilmesi gerekir. Amerikan Futbolu hakemliği nasıl olur faktörlerine değinildiğinde birçok önemli kavram yer alır.

Hakemlerin Genel Görevleri

Amerikan Futbolu içerisinde hakemlerin bir takım görevleri vardır. Toplamda 7 hakem oyun içerisinde yer alır.

Referee: En üst hakemdir. Genelde temel kararlar onun üzerinden çıkar. Baş hakemdir.

Ampire: Defans takımı bölümünde yer alan oyuncuların arkasında bulunur. Line oyuncusunun genelde  yakınında durur ve orta kısımdaki blokları ve diğer hataları kontrol eder.

Linesman: Alanı Neutral zone bölümünde saha kenarında durmasıdır. Kendi açısından koşu oyunlarını inceler ve herhangi bir Neutral Zone ihlali var mı bunları kontrol eder.

Line Judge: Tam olarak Neutral Zone bölgesinde yer alan hakemin karşı bölümünde durmaktadır. Neutral Zone bölümünde var olan ihlallere ve iki line arasındaki bloklarda kurallara uygun olup olmadığı kontrollerini gerçekleştirir.

Back Judge: Neutral Zone’nin savunma kısmında 25 yard gerisinde ve saha ortasında yer alır. Alanı bölgesinde oyunun kurallara göre ilerlemesini sağlar.

Field Judge: Neutral Zone’nin savunma kısmında 20 yard kadar gerisinde saha kenar kısmında bulunur. Kendi açısından pasları, bloklar ve diğer hususları inceler.

Side Judge: Yine Neutral Zone’nin savunma bölümünde 20 yard kadar geride yer alarak, Field Judge’nin zıt bölümünde yer alır. Kendi alanındaki bölüleri inceler.

Bunlar Amerikan Futbolu hakemliği nasıl olur konusuna önemli olan yanıtları içermektedir.

Oyundaki Cezalar ve Hakem Etkisi

Amerikan Futbolu oynandığı süreçte belirli cezalar vardır. Oyuncuların temel anlamda bu cezaları almamaları önemlidir. Bunlar Yard Kaybı, Oyuncu Uyarısı ile Hak Kaybı olarak karşımıza çıkar.

Yard Kaybı Cezası Nedir?: Bu hangi takım faul yapmışsa ona verilir. 5,10 ya da 15 yard cezası verilir ve down noktasından başlatılır.

Oyuncuya Uyarı Durumu Nedir Oyuncunun kaskından tutmak, ciddi derecede sert müdahalede bulunmak ya da sakatlanmaya neden olabilecek eylemlerde bulunan oyunculara uyarı yapılır. Eğer durum ciddi ise diskalifiye edilebilir.

Hak Kaybı Nedir: Ceza türünde hücum ve defans takımın yaptığı faullere göre verilmektedir.

Böylece Amerikan Futbolu hakemliği nasıl olur noktasında verilen hakemlerin verdiği cezaların temsil etmektedir.